Hastalıklarda Ozon Uygulaması

Ülkemizde ve dünyada akut ve kronik hastalıkların tedavisinde temelleri son 50 yılda atılmış olan batı tıbbı menşeli yaklaşımlar ön plandadır. Modern tıp olarak da nitelenen bu tedavi yaklaşımlarında ne yazıkki  insan vücudunda ortaya çıkan hastalıkları  ilaç firmalarının ürettiği “farmakolojik moleküller – ilaçlar” ile ortadan kaldırmaya çalışmaktadır.Daha çok akut ve belirli hastalıklarda bu tıbbi yaklaşımlar  başarı göstermekte ise de, özellikle 1980’li yıllar itibariyle modern tedavilerde  büyük eksikliklerin olduğu ortaya çıkmıştır. İnsan vücudunu bir bütün olarak kabul etmeyen ve insan vücuduna daima “balık vererek” ancak hiçbir zaman “balık tutmayı öğretmeyerek” hastalıkları tedavi etmeye çalışan bu yaklaşım çoğu zaman yetersiz kalmaktadır. Halbuki insan vücudunda bir çok sistem desteklenerek hastalıkların tedavisinde ve genel sağlık düzeyinin artırılmasında çaresiz değiliz. 

Örneğin, tıbbın ve teknolojinin baş döndürücü gelişmesine rağmen bugün insan ömrünü uzattığı kabul edilen  uygulamalardan biride  tıbbi olarak “kalori kısıtlaması”  veya “açlık ve az yemek yeme”dir. Kaldıki hiçbir ilacın  (antioksidan, vitamin, mineral) veya sağlıklı yiyeceklerin tek başına (meyve, sebze vb.) insan ömrünü uzattığı net değildir.. Kalori kısıtlaması veya açlık ,insan vücuduna hiçbir ilaç verilmeden onun kendi potansiyelini aktive eden bir “tedavi” yaklaşımıdır. Benzer bir durum “egzersiz-hareket etme” için de geçerlidir. Bugün yüksek tansiyon, şişmanlık, tip 2 şeker hastalığı, kalp-damar hastalıkları gibi uzun süreli (kronik) hastalıklardan korunmada hiçbir ilaç hareket etme kadar etkili değildir. Kolayca anlaşılacağı gibi bu çok önemli ve hayati yöntemde de insan vücuduna hiçbir ilaç verilmez ancak vücudun  kendi iç  potansiyeli aktive dilir. Hastalıkların tedavisinde insan vücudunun buna benzer potansiyellerini kullanan tedavi yöntemlerine aynı zamanda “holistik-bütüncül” tıp olarak da ifade etmekteyiz. 

Ozon tedavisi de insan vücudunun iki güçlü potansiyeli olan “antioksidan” ve “antiinflamatuar” sistemleri kullanan ve tüm vücutta bir alarm reaksiyonuna neden olarak vücudu hastalıklar karşısında güçlendiren bir tedavi yöntemidir. Son yirmi yılda yapılan araştırmalar, ozon tedavisinin pek çok yönden insan vücudunun kendi tedavi edici potansiyellerine katkısı olduğunu göstermiştir.